![](https://giannismargetas.com/wp-content/uploads/2022/11/RGB-Giannis-Mergetas-15-1-1024x405.jpg)
Η Ερμιονίδα τιμά αυτές τις ημέρες τη μνήμη του ευσεβούς Ιερωμένου και γενναίου Κρανιδιώτη Αγωνιστή, του θρυλικού παπα- Αρσένη Κρέστα. Η ηγετική του φυσιογνωμία, οι ικανότητές του, ο ενθουσιασμός του, η ισχυρή βούλησή του γα την Εθνική Παλιγγενεσία, ο πρωταγωνιστικός του ρόλος στις επιχειρήσεις κατά τα δύο πρώτα χρόνια της Επανάστασης, ως αρχηγού των αγωνιστών από όλη την Ερμιονίδα, ο ηρωικός θάνατός του στον Αη – Σώστη Κορινθίας στις μάχες της 27ης προς 28η Νοεμβρίου 1822 τον τοποθετούν στο Πάνθεο των Ηρώων.
Η άσβεστη διατήρηση και διαρκής ανάδειξη της τοπικής μας ιστορίας είναι χρέος προς το παρελθόν και αποτελεί πυξίδα για το μέλλον.
Στο πλαίσιο αυτό όφειλε η Δημοτική Αρχή Ερμιονίδας να μεριμνήσει και να ανακηρύξει το έτος 2022 ως έτος εορτασμού των 200 χρόνων από το θάνατο του Παπαρσένη, όπως έπραξαν πολλοί Δήμοι για αντίστοιχα ιστορικά θέματα.
![](https://giannismargetas.com/wp-content/uploads/2022/11/paparsenis-2-1-583x1024.jpg)